svědomí krátkých forem

Celkom iná krása

„Je divná, všetkých tak krásne vykoľajuje, cítim ju, bude to dlhý let, ale asi som to posral.“

Krátkometrážny film Nora sa mi páči (2009) Aramisova, študenta katedry réžie pražskej Filmovej a televíznej fakulty Akadémie múzických umení (FAMU), je nemým upozornením na dilemu mladého muža. Vybrať si medzi istým pôžitkom a vábivou inakosťou, zosobnenými dvoma ženami, tak tragicky rozdielnymi, nie je nijak novou témou. Dobre známy zacyklený trojuholník Aramisova pojme trochu inak. Odoberá postavám reč a necháva ich prezentovať sa vzájomnou hrou giest a mimiky. Ako naznačuje v prvých sekundách filmu, raz je lopta na jednej, inokedy na druhej strane bez toho, aby sme s istotou dopredu vedeli v koho bránke skončí.

Pomyselná hranica medzi sexuálnym pudom a problematickým „vyšším“ citom je večným nedorozumením vo svete, kde sú na výber iba dve ľudské pohlavia. Keďže k jednému z nich každý patrí, veľa si nenavyberáme. Film prezrádza vo svojej podstate niečo príznačné práve pre dnešnú dobu ̶ kto zareaguje prvý, ten má, čo (ne)chcel. Očarenie trvá iba po dobu svojho pôsobenia, tak ako tanec a gestá Nory, ktoré tak zaujmú mladého muža. Radosť z bizarného spojenia týchto dvoch postáv končí v momente, keď sa o gesto „hlási“ druhá žena. Odľahčený stav post coitum, ktorý dezinfikuje hlavu od zmyslového opojenia a navracia bolestivú racionalitu do unaveného tela, žiada opäť dávku duchovného potešenia a túžby po niečom (niekom) novom. Takto to pokračuje dookola a jediný, kto sa na to pozerá z nadhľadu je ten, kto zostal sám.

Na 16mm čiernobiely film natočil kameraman Daniel Souček čisté a efektívne zábery odohrávajúce sa v noci, kedy vyniká najmä práca so svetlom zdôrazňujúca poetiku príbehu a pozadie zahaľujúce v nerušenom šerosvite. Strihová skladba diela podčiarkuje kvalitné nasnímanie obrazu a zrozumiteľnosť plynulej lineárnej náväznosti. Spolu so zvukom tvoria príklad kvalitne odvedenej práce študentov FAMU.

Po úspechu na festivale Rio de Janeiro International Short Film Festival (2010) za film Nora sa mi páči (Cena za najlepší zahraničný film) Aramisova (spolu s Luciou Bokšteflovou) napísal a zrežíroval krátkometrážny film Cagey Tigers (2010), ktorý spomedzi krátkych študentských filmov z celého sveta postúpil do Cinemafondation section filmového festivalu v Cannes pre rok 2011. Téma blízkosti a nedorozumenej odlišnosti kamarátstiev a vzťahov možno opäť zaujme porotu a divákov, teraz na vôbec najprestížnejšom festivale študentskej tvorby.

Michal Gladiš

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s