svědomí krátkých forem

Krátce o krátké formě na akademické půdě

Obsahem článku je závěrečná diskuse, která proběhla na Katedře filmových studií FF UK u příležitosti konání vědecké konference „Německý film a současnost“. Níže uvedený záznam se týká reakcí na do té doby nezveřejněný reklamní spot firmy Hornbach, jenž měl být přítomnými spontánně analyzován a pro studijní účely následně jakožto precedens neformalistického přístupu filmové analýzy představen zdejším filmovědcům. Realita ovšem byla jiná.

 Vedoucí katedry Doc. PhDr. Ivan Klimeš, korigující v ten den přednášející akademické pracovníky, okomentoval celou věc takto:

„Finální kolokvium mělo být zúčtování s hrbolatým střevem filmovědeckého diskurzu. Diletantská dojmologie tvárná jako prvohorní mlž evolující až ve verbální úder kroužku kulturních odborníků, v našem případě skupiny prostořekých akademiků z lesa, nedopadla příliš dobře. Myšlenková subverze přítomných dosáhla v jeden moment stropu i dna vědecké seriosity, srovnatelné snad jen s kalným trativodem bubenečské stoky. Proud myšlení, respektive masturbační exhibice předvedená na čerstvém příkladu krátké pop-kulturní formy německého kapitalismu se ukázala být na dlouhou dobu černým punktem na tváři celého našeho oboru.„

 11.3.2011 17:32 SEČ

 promítnut třicetivteřinový spot:

Hornbach: Wachse über dich hinaus (Překonej sám sebe):


doc. Kindl (kulturolog; Brno):

Co tedy ve videu vidíme ? Plnovous tmy a zimní loch. Ruce řemeslníka – neduživé háky bez cíle. Vášeň pro DIY stávající se horizontem proměny spícího kutila. Ten se v rytmu pedologické extáze a bujení cibule vrací skrze odér jara zpět ke své práci. Reklamní lapidárium kostkovaných košil a obtloustlých svetrů funguje dobře. Zmíníme-li také ankašmá přírodních zákonů, jako osmimilimetrové curiositas věčného návratu, stáváme se svědky mimořádně komplexní, promiňte mi ten vulgatismus, filmové hříčky. Tzn. pastva pro oči doprovázená vzmachem lesní svaloviny jakožto heroického pocitu světa. Ano, tím je tu nejprve odkazováno na jarní euforii, posléze, a to bych rád vyzdvihl, na utajené možnosti nemytého člověka, který se stále překonává, přičemž těsně v závěru vytržením pařezu ze země stvrzuje svou roli všemohoucího tvůrce, a po právu se stává bohem.

K. Warzyeczka (podavač – Ústav Kauzality; Łódź):

W tymto koncepcie panu oczywiście absentuje jasne doznanie ke gruncie nie tak w konturach elźbietjanskich, które podobnie otwarty teatr dziją ludskich swoim brutalnym poczucym humorę ciągle, po Werichowsku powiedzeno: jak świat światem jest, w kręgu sie wiacy obraćają, jak lepiej Nietzschego akuratny opis podkarmowanie prośiaków, więc übermenscha s piórem i papierem na stoliku  robotniczym. Jak zresztą mówić o kurzfilme niemeckim pełnym twórczy pociengę budzących sie zwierząt kudłatych?

(Tomuto vašemu konceptu samozřejmě chybí ono jasné přiznání se k pozadí ani ne tak alžbětinských půdorysů, které podobně otevřené divadlo lidských dějin svým krutým smyslem pro humor neustále, werichovsky řečeno: co svět světem je, dokola otáčejí, jako spíše Nietzscheho akurátní popis výkrmu prasete, tedy übermensche s perem a papírem na ponku. Jak jinak hovořit o německém kurzfilmu plném tvůrčí  energie probouzejících se chlupatých zvířat ?)

PhDr. Peter Butka (dendrolog, Kvilda):

Ani nevím proč jsem se k podobně kulatému stolu nechal přizvat. Jedná-li se o můj příspěvek na XI. konferenci východoasijské botanické unie v Sapporu, kde se na rautech všichni sypali jenom řasami a dělali jakože dobrý, chápu svou roli na tomto místě dobře. Měli bychom se nejspíš posunout ke konkrétním příkladům. Ty tu ovšem prozatím nevidím a nemyslím si že trhání pařezu v německé reklamě by vedlo k něčemu víc, než k zatuchající antropologické kvazidisputaci.

Kindl:

Správně zahnutý bovden vaší poznámky Warzyeczko poklepal na bubínek mého již beztak nemocného úsudku. Přesto mi tu jako rasův pytel smrdí především vaše ego.

dusno v sále

Butka:

Už tomu rozumím, oni na konci vytvoří strom z vlastních těl. Úžasné. Nemohu k tomu ovšem říci vůbec nic. Možná snad: Živý strom …. Oživlý strom … Strom života … Život jako strom … Stromoví lidé ? … Elfové ?

Warzyeczka (v reakci na Kindla zároveň i Butku):  cholera !

(bez překladu)

Těsnopis konference obsahuje i některé další pikantnosti, jenž se však nepodařilo získat. Na diskuzi je i přesto zdá se slušně zaděláno. 

Vladimír Vykašlal
Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s