svědomí krátkých forem

Za rok úspěšným filmařem? (Vancouver Film School)

Vancouver Film School disponuje na serveru YouTube snad největší škálou krátkých filmů, vytvořených studenty jako absolventské práce. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla zjistit, jak je možné, že za relativně krátkou dobu své existence bylo v rámci této školy vytvořeno již tolik snímků, z toho mnoho z nich oceněných na mnoha mezinárodních festivalech.

Pokud si myslíte, že studovat na umělecké škole je běh na dlouhou trať, Vancouver Film School vás nejspíš překvapí. Tato poněkud netradiční „krátká forma“ ve svém oboru vám zabere jen jeden rok (skutečně intenzivní) práce, ovšem výsledek podle všeho bude stát za to. Přinejmenším to lze vyvodit z dosavadních úspěchů tamějších absolventů.

Tato škola, založená v roce 1987, si i přes své relativně krátké fungování získala dobrou pověst.  Jako důkaz poslouží již několik let hojně mezinárodně sledovaný kanál na serveru YouTube (který ke dnešnímu dni čítá 922 ukázek studentských prací, z nichž nejsledovanější zaznamenala již téměř 3 miliony zhlédnutí), stejně jako spoluúčast absolventů na tak úspěšných filmech, jakými jsou např. trilogie Pán Prstenů (Lord of the Rings, 2001/2002/2003), Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (Pirates of the Carribean: The Curse of the Black Pearl, 2003), Vall-i (Wall-E, 2008), Ratatouille (2007), Chicago (2002) nebo Babel (2006).

Co Vancouver Film School nabízí?

Nejen v délce studia, ale i v nabízených oborech se Vancouver odlišuje od naší místní klasiky. Vybrat si lze z následujících zaměření: 3D animace a vizuální efekty, klasická animace, základy herectví, herectví pro film a televizi, digitální design, management zábavního průmyslu, filmová tvorba, herní design, make-up design pro film a televizi, zvukový design pro vizuální média, psaní pro film a televizi, základy umění a designu.

Od jednoletého programu nelze očekávat plnohodnotný titul, nicméně absolventům je udílen diplom, dokazující jejich roční činnost na této škole. Největším přínosem je ovšem závěrečné portfolio – škola je zaměřená především na praktickou činnost a tak má každý student na konci studia to nejprůkaznější, co o jeho talentu může svědčit, tedy vlastní filmový materiál, na kterém se nějakým způsobem podílel. Další nespornou výhodou, kterou si většina studentů z této školy odnáší, je její neustálý kontakt s profesionální filmovou sférou (Pixar, Lucasfilm, Electronic Arts), který mnohým studentům zajistí možnost uplatnit se hned po zakončení studia.

Obsah jednotlivých oborů

3D animace a vizuální efekty – obsahuje studium pohybu, kresbu, kompozici, sochařství, storyboarding, svícení, vystavění postavy.

klasická animace – proces klasické animace zahrnuje kresbu, storyboarding, layout, background a výstavbu postavy.

základy herectví – čtyřměsíční přípravný kurz pro začátečníky a zájemce o studium herectví. Vyučují se zde základy interpretace, práce s tělem a hlasovým projevem a odbourávají se zde základní překážky (stud, nejasná artikulace, špatná koordinace pohybu apod.)

herectví pro film a televizi – rozvíjení znalostí ze základů, příprava na profesionální kariéru, schopnost práce ve studiu a před kamerou.

digitální design – studenti pracují s videem, animací, tiskem a dalšími základními nástroji v moderním mediálním světě. Studium zahrnuje typografii, kompozici, zvuk, význam barev a jejich užití.

management zábavního průmyslu – produkce velkých či riskantních podniků a získávaní potřebného know-how společně tvoří základní schopnosti pro realizaci projektů a jejich tržní využití v zábavním průmyslu.

filmová tvorba – studenti se učí základy režie, produkování, kamery i střihu a pracují na dokumentrární i fikční tvorbě ve studiích i exteriérech.

herní design – schopnost pracovat v realizačním týmu video her, schopnost vizuálního vyprávění, znalost principů herních úrovní ad. vede k vytvoření vlastní video hry.

make-up design pro film a televizi – studenti musí znát základy filmové terminologie, práce na scéně, a důkladně porozumět principům filmového i televizního make-upu včetně speciálních efektů, aby se mohli stát součástí realizačního týmu.

zvukový design pro vizuální média – studenti se učí sjednotit zvuk a obraz tak, aby dokázali vytvořit zvukové efekty, hudbu a ruchy, a aby se hodili k filmu, animaci a video hře.

psaní pro film a televizi – k základním dovednostem, které se zde naučíte, je psaní, spolupráce s různými členy filmového týmu a základy principu vyprávění, tvorby postavy a mnoho dalšího.

základy umění a designu – kombinace teoretického a praktického přístupu k tradičnímu i modernímu umění a jejich kombinace v současných médiích slouží jako příprava k dalším specializovaným oborům na VFS.

Struktura jednoletého studia

Jednoleté studium se na první pohled zdá být až příliš krátké na získání tolika nových zkušeností. Při množství a intenzitě práce je ovšem spíše otázkou, zda je taková zátěž vůbec nutná. V takovou chvíli vyučující kladou důraz na schopnost vyrovnat se se stresem a velkým množstvím práce jako na jednu z nejnutnějších a základních kvalit kohokoliv, kdo se chce ve filmovém průmyslu uplatnit. Kratší doba studia tak nezpůsobuje nijak zásadní handicap.  Rok je rozdělen na dva semestry, přičemž první je u většiny oborů povážován za přípravný, zaměřen spíše na teorii a dílčí práce, poznávání filmového prostředí. Druhý se pak věnuje výhradně tvorbě. Studenti ovšem tráví veškerý čas ve škole – rozvrh bývá na celý den, zbylý čas (včetně víkendů) je pak potřeba věnovat přípravě. Škola je navíc díky školnému (které se pro zahrniční studenty pohybuje od 30 000 do 50 000 kanadských dolarů, pro domácí asi od 10 000 do 30 000), velmi dobře technicky vybavena, má vlastní produkční společnost i studia. Nabízí také možnost stipendií, která snižují studijní náklady až na třetinu.

Kdo tu učí?

VFS považuje za svou hlavní přednost, že všichni vyučující jsou především praktiky ve svých oborech a mohou tedy čerpat z vlastních mnohaletých zkušeností. Většina z nich vyniká především v národním filmovém odvětví a proto u nás pravděpodobně nebude jejich angažmá mít až takovou váhu, nicméně práce kantorů zahrnuje i pro většinu z nás známá díla. Z následujícího výčtu snad však bude znát,že VFS si na výběru kantorů dává opravdu záležet. Amber Bezahler, vedoucí digitálního designu, je hlavním tvůrcem reklam pro firmy BMW, Nike nebo Microsoft. Don Hunter, vedoucí filmové produkce, pracoval například na Sezame, otevři se (Sesame Street, 1969), a dále na seriálech Hvězdná brána (Stargate SG-1, 1997) a Akta-X (The X-Files. 1997-2002). Vedoucím herního designu je Dave  Warfield, který se podílel na tvorbě her jako je NHL 2005, Mission: Impossible nebo Ninja Turtles. Filmy Osudový dotek (The Butterfly effect, 2007), Já, robot (I, Robot, 2004), Scary Movie (Scary Movie, 2000) či Nesmiřitelní (Unforgiven, 1992) byly součástí práce Stana Edmondse, který je vedoucím make-up designu. Shane Rees, vedoucí zvukového designu, pracoval na seriálu Smallville (Smallville, 2001 – současnost).

Co je dobré vidět

Unbearable Love (psaní pro film a televizi)

Monster Date (make-up design pro film a televizi)

Who wants to me an amerikan (filmová tvorba)

The shortest dream (filmová tvorba)

In the beginning  (klasická animace)

Natálie Pazourová

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s